Oyunlarda FPS Nedir?

Oyun oynarken çok fazla duyduğumuz bir çok kelime vardır. Bu kelimeler genelde İngilizce olmakla birlikte çok fazla kelime ve kısaltmalar bulunmaktadır. Bu kelimelerden biri ise FPS nedir? FPS iki farklı anlama sahiptir biri First Person Shooter (Birinci şahıs nişancı) fakat bizim yazımızda bahsedeceğimiz FPS bu değildir. Sizler için bu yazımızda FPS Ne demek ve açılımını yazdık.

Ekrandaki görüntüde her saniye gerçekleşen tam kare taraması sayısına FPS olarak gösterilmektedir. FPS bir kısaltmadır ve açıklaması Frames Per Second (Saniyedeki kare sayısı). FPS değerinin yüksek olması ya da düşük olması oldukça belli olacaktır. Daha akıcı bir deneyim için oyuncular daha yüksek FPS değerleri görmek ister. FPS değeri düştükçe oyunda belli takılmalar yaşanabilmektedir. 30 FPS altına düşüldükçe oyunların oynanabilmesi zorlaşmaktadır. Genelde 60 FPS değerinde oynanmaktadır fakat ekranınız daha yüksel hertz değerlerine çıkıyorsa siz de o değerlerdeki FPS inizi çıkartabilirseniz daha akıcı oynayabilirsiniz.

FPS Değerini ölçmek için bir çok program bulunmaktadır veya bazı oyunlarda FPS göstergesi bulunmaktadır. Steam üzerinden oynuyorsanız Steam ayarlarından da FPS göstergesini açabilirsiniz ve her oyun için aktif etmiş olursunuz.

Sizler için FPS nedir, FPS ne demek sorusuna cevap verdik. İyi oyunlar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir