FPS ve TPS Oyun Nedir

Oyuncuların en internete danıştığı sorduğu bir çok soru vardır. TPS Oyun Nedir ve FPS Oyun Nedir de bu sorulardan biridir. bu sorunun cevabı Fps kısaltması İngilizce “First Person Shooter” kelimelerinin baş harflerinden gelmektedir. Türkçe’de “Birinci şahıs nişancı” anlamına gelmektedir. FPS oyun ne demek? Fps oyun; Ana oyun karakterinin kontrol edildiği, daha çok ana oyun karakterinin gözünden oynanan oyun türüne verilen isimdir.

Birinci Şahıs FPS Oyunların Özellikleri

Birinci şahıs yani Fps oyunlarında, ana oyun karakterinin gözünden oynanmaktadır. Oyuncu, fps oyunu içerisinde bir silah bile taşıyabilir. Bu tarz Fps oyunlarında ana özellikleri, Ana karakterin gözünden oynanması ve bu türde oyunlarda genellikle çok fazla zarar almadan tekme tokat yiyerek bir yerden bir yere gitmektense ateş etmeyi tercih edersiniz. Oyunda ana karakteri yönetiyorsunuz elinizde silahlar çeşitli metaryeller olabilir. Bunun dışında da FPS oyunlarda silah kullanmadığımız da olur birinci şahıs olarak oynadığımız oyun türleridir.

TPS Oyun Nedir

TPS oyunlar Three Person Shooter yani Üçüncü Şahıs Nişancı türünde oyunlardır. Bu tarz TPS oyunlarında karakteri üçüncü bir bakış açıyla arkasından görürsünüz. Kimi oyunlarda kamera yerleşimi yukarıdayken kimi oyunlarda karakterin sağ yada sol omuz hizasında yerleştirilmiştir. Bu şekilde daha geniş bir görüş alanı elde etmiş olursunuz.

Hangi oyunlar TPS?

GTA, Assassin Creed, Max Payne, Saint Row, The Chronicles of Riddick ve Mafia gibi çok sayıda önemli oyun bu türde sizlere sunulmaktadır.

Bugün sizlere TPS nedir ve FPS nedir bu sorulara cevap verdik umarım yardımcı olmuştur. İyi oyunlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir