Oyunlardaki NPC Nedir

Oyun dünyasında çok fazla kullanılan ama bazı oyuncular arasında bilinmeyen yüzlerce kelime ve kısaltma vardır. Bu kısaltmalardan biri de NPC dir. Bir çok oyunda gördüğümüz belki de ne anlam ifade ettiğini bilmediğimiz NPC lerden bu yazımızda bahsedeceğiz. Kafanızı kurcalayan NPC nedir veya NPC ne demek gibi sorular olduğunu ve bu sorulara cevap vermek adına bu yazıya girdiğinize göre sizlere NPC nedir sorusuna cevap verelim.

NPC Ne Demek?

NPC bir kısaltmadır ve NPC Açılımı ise “Non Player Character” dir. Türkçe karşılığı ise “Oyuncu Olmayan Karakter” dir . Daha da detay vermek gerekirse bu karakterleri biz yönetmiyoruz bu karakterler belli komutlar içinde bilgisayarın yönettiği karakterlerdir. Onlarla etkileşime girebiliriz fakat oyunun bizler koyduğu kurallar çerçevesinde bunları yapabiliriz. Bir çok oyunda bu NPC lerle karşılaşırız nasıl mı? Oyunlarda NPC ler karşımıza asker, düşman, satıcı ve türevleri olarak çıkarlar. Tabi hemen hemen her oyunda oldukları gibi oyunları bizim hayatımıza sokan ise rol yapma oyunlarıdır. Rol yapma oyunlarda NPC lerle daha çok muhatap olmamız gerekmektedir. Onlardan alacağımız görevler bilgiler vs. bunlar rol yapma oyunlarının en temel unsurlarıdır. Yani kısacası oyun dünyasında çok önemli karakterlerdir NPC ler.

Bazı NPC Örnekleri

  • Minecraft oyununda bizler için NPC köylüler örnek verilebilir.
  • GTA San Andreas için NPC Big Smoke örneğini verebiliriz.
  • The Witcher 3: Wild Hunt için ise Yennefer bir başka örneklerimizdendir.
  • Son olarak vereceğimiz örnek ise Metin 2 için Silah Satıcısı örneğidir.
  • Gibi bir çok örnek bulunmaktadır.

Bu yazımızda sizlere NPC Nedir veya NPC Ne Demek sorusuna cevap verdik. Oyunlarda NPC lerin bizler için öneminden bahsettik. Umarım kafanızdaki soru işaretlerini cevaplarla doldurmuşuzdur. İyi oyunlar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir