Oyunlarda NT Ne Demek

Günümüzde bir çok farklı online oyunlar piyasaya sürüldü ve tabi eskilerden kalan efsanevi oyunlar da hala aktif. Bu sürede oyuncular kendi aralarında hep oyuna ya da duruma göre kısatmalar ya da normalde farklı anlamlara gelen bazı kelimeleri oyun içinde kullanmaya başladılar. Örnek vermek gerekirse FF ne demek mesela değil mi normalde baktığımızda bir anlamı olmayan hatta hiçbir dilde anlamı olmayan bir kelime. Tabi bu tarz durumları türemesi oyuncuların farklı ülkelerdeki insanlarla birlikte oyun oynuyor olması. Aslında buna Gamer Language (Oyuncu dili) diyebiliriz.

Gamer Language aslında yeni değil bundan 20 yıl önce de eski online oyunlarda örnek vermek gerekirse Ultima zamanlarında da kullanılırdı çünkü online oyunlar doğmaya başladı. Ultima 1997 yılında çıkan bir MMO idi. Ultima örneklerden biri 2000 yıllarda ve öncesinden de başlayan .Biz de bu oyuncu dilinden olan bir kelimeden bahsedeceğiz sizlere NT ne demek ve WP ne demek. Yine çok basit ve anlamsız bir kelime ama bakalım ne anlama geliyor.

Online oyun tarihi çok eskiye dayanıyor ve her geçen gün farklı kelimeler türüyor. Yine bunlardan birine örnek vermek gerekirse WP ne demek gibi bir merakınız olabilir o da başka bir yazımızda sizlere anlatacağız fakat bugün oyunlarda NT ne demek sorusuna yanıt vereceğiz. Tabi bunların yanında FPS nedir gibi sorular da oluyor bunlar da genelde oyunların kullandığı kısaltmalar.

NT Ne Demek?

  • Oyunlarda kullanıla NT, “nice try” söyleminin kısaltmasıdır yani iyi deneme anlamına gelmektedir.

Örnek vermek gerekirse Bir FPS oyununda güzel bir hareket yapıldığında karşı tarafı ya da küçümseyici davranmak için yine karşı tarafa söylediğimiz bir tabirdir. NT tabirini League of Legends, Counter Striker, Valorant, Dota 2 gibi oyunlar ve benzerilerinde duyarız. Bu tarz oyunlarda duyduğumuz çokça tabir vardır. Buna bir örnek vermek gerekirse “WP” diyebiliriz. WP ne demek diye merak ediyorsanız onu da sizlere aşağıdaki gibi açıkladık.

WP Ne demek?

Çokça duyduğumuz tabirlerden biri olan WP ise “Well played yani iyi oynadın anlamına gelmektedir. Bu tabir de genelde rakip karşınızda size karşı güzel bir oyun sergilediğinde ya da sizi yendiğinde kullanır. Bir kullanım alanı da oyun bitiminde oyunun güzel bir oyun olduğu anlamına geldiğini ifade etmek için kullanılır.

FF Ne Demek?

Son konumuz olan FF ne demek? FF “forfeit” anlamına gelen türkçesi ise “teslim olma” olan kısaltmadır. Genelde rakibi rahatsız etmek adına oyunlarda sohbet alanına yazılır. Onun dışında ise genelde sohbet ekranında insanlar kendi arasında da teslim olalım mı diye konuşurken de kullanırlar. Oyuncuların kendi aralarında kullandığı terimler her geçen gün artmaktadır. Kelimeler artıyor çünkü oyunlar gelişiyor.

Bugün size oyuncuların kullandığı kelimelerden bahsettik, daha farklı kelimeleri de sizler için derleyip paylaşacağız. Sizlere yardımcı olduysak yorumlarda belirtebilir ve merak ettiğiniz başka bir kısatlma vs varsa yorumlara ekleyebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir