Mitoloji Oyunlardan Öğrenilir Mi?

God of War’dan tanıdığımız Kratos, gerçek Kratos’tan ne kadar farklı?

God of War

Kratos, öfke ve kin dolu bir yolu bu cümle ile bitireli 10 yıl oldu. Ancak intikam yolculuğu sona ermiş olsa bile bu zorlu yolculuğun Kratos’da bıraktığı kalıcı izler onun için yeni bir mücadelenin de başlangıcı oldu.

Yunan tanrılarını güzelce bir yenilgiye uğrattıktan hemen sonra yeni bir başlangıç yapmak ve öfkenin esaretinden kurtulmak için yolunu kuzeye çeviren Kratos, Nord tanrılarının hüküm sürdüğü bu soğuk topraklarda tanrılardan uzak yeni bir hayat kurdu. Tabii Kratos’un peşini bırakmayan kaderi ve öfkeyle dolu geçmişi  onu bu bilinmez diyarların tanrılarıyla da karşı karşıya getirecekti.

2018 tarihli yeni God of War haricindeki tüm God of War oyunlarında kendimizi Yunan Mitolojisi’nin tam ortasında, Olimposluların karşısında öfkeyle ölüm yeminleri ederken bulduk. Oyun dünyasının en meşhur anti kahramanlarından olan Kratos ile bu uzun intikam yolunda özdeşleştik ve onun öfkesini hissederek resmen onunla bir bağ kurduk. Her oyunla beraber artan bu öfkemizi ise 3. oyunun tatmin edici sonuyla dindirdik. Peki Kratos bu uzun mitolojik serüven boyunca gerçek Yunan Mitolojisindeki Kratos figürü ile ne kadar uyuşuyor?

God of War 1

Yazımızda eski God of War oyunlarına dair spoiler’lar bulunduğunu belirteyim:

Karakterin Ait Olduğu Mitoloji: Yunan Mitolojisi

Yenilgiye zerre tahamül edemeyen Spartalı bir savaş lordu olan Kratos’un, barbarların ordusuna karşı yenilgiye uğradığı bir savaşta Savaş Tanrısı Ares’ten yardım istemesi ile başlıyor. Sonradan çıkan oyunlarda ve çizgi romanlarda kronolojik olarak geri dönüşler olsa da intikam yolculuğumuzun başlangıcını ateşleyen olay büyük ölçüde bu diyebiliriz. Yardıma gelen Ares ise Kratos’a meşhur Kaos’un Kılıçları’nı armağan ediyor. Tanrısal bir güce sahip olan bu kılıçlar ile barbarlara karşı zafer kazanan Kratos bu zaferin bedelini Ares’e sorgusuz sualsiz hizmet ederek ödüyor. Ares ise bu durumdan faydalanarak gözünü öfke ve hırs bürümüş olan Kratos’un kendi ailesini öldürmesini sağlıyor. Öfkeli Spartalı, kendi öldürdüğü ailesinin külleri ile kaplanıyor ve Sparta’nın Hayaleti ismi ona bir lanet gibi yapışıyor.

God of War 3

Kratos’un peşini bırakmayan tek şey kötü şöhreti değil: Eşi ve kızını öldürdüğü görüntüler de zihninden bir türlü çıkmıyor. Bu görüntülerden ve kabuslardan kurtulmak isteyen Kratos’un yolu ise tekrar tanrılar ile kesişiyor. Bu sefer de Kratos’u, Ares’i öldürmek için kullanan tanrılar, O’nu yeni Savaş Tanrısı yapıyor. Tabii bir yandan da yarattıkları öfke dolu canavarın zamanında bir kahinin anlatmış olduğu; “Tanrıların sonunu getirecek olan savaşçı” olduğunu farkeden Olimposlular, Kratos’u öldürmenin de yollarını arıyorlar. Kratos bir kez daha tanrılarının ihanetine uğrayarak yer altı dünyasına atılıyor.

Bu noktadan sonra tam anlamıyla başlayan “Yunan Tanrıları’nın hükmünü bitirme” macerasında ise Kratos kendi geçmişi ve kişiliği hakkında bazı gerçekleri öğreniyor. Zeus’un, bir ölümlüden çocuğu olan Kratos bir yarı tanrı. Daha çocukken tanrılar tarafından yanlış yorumlanmış bir kehanet yüzünden kardeşi Deimos’tan koparılan Kratos, aslında kehanette bahsi geçen savaşçının ta kendisi. Tanrılar, kehanete göre tarnıların sonunu getirecek çocuğun Demios olması sanılsa da asıl adamımız en başından beri Kratostu.

Kratos

God of War oyunlarında bize dışlanmış bir Olimposlu olarak sunulan Kratos karakterinin tamamen kurgudan ibaret olduğunu söylemek mümkün. Bize oyun boyunca yer yer geri dönüşlerle ve yer yer ufak hikaye parçaları ile anlatılan Kratos isimsel olarak Yunan Mitolojisinde bulunsa da oyunda anlatılan Kratos ile pek bir alakası yok. Oyunların yapımcısı olan Santa Monica Studios, Yunan mitolojisini God of War oyunları boyunca çok iyi işlese de ana hikayesini kendi kurguladığı karakterler üzerinden; mitolojide hafif değişiklikler yaparak bizlere sunmayı tercih etmişler.

Öncelikle Kratos’un mitolojideki yerine bir bakalım.

Kratos, oyunda aktarılanın aksine Zeus’un oğlu değildir, hatta Kratos tanrıların karşısında değil yanında duran bir figürdür mitolojide. Zeus’un bir numaralı adamı olan Kratos aynı zamanda tahtın en güvenilir korumasıdır.

God of War 2 boss

Titanların Kralı Pallas’ın, Stiks Nehri’nin Titan Tanrıçası Stiks’ten olan 4 çocuğundan biri olan Kratos ve kardeşleri Zeus’un yanında yaşar. Titanların ve 12 Olimposlunun arasında yaşanan Büyük Savaş, Titanların yenilgisiyle sonlandığında Stiks elini çabuk tutar ve Zeus’tan kendsisini affetmesi için aman diler. Zaten zafer sarhoşu olan Zeus ise Stiks’i ve 4 çocuğunu yanına alır. Stiks ve 4 çocuğuna kurduğu yeni rejimde yüksek makamlar verir ve böylece zaten yenilgiye uğramış Titanlara ufak bir darbe de buradan vurmuş olur.

Bu olayların ardından Kratos ve  3 kardeşi Olimposlularla ilişkilerini geliştirir. Aralarında başarısı ile en çok öne çıkan Kratos ise Zeus ile güzel bir dostluk kurar ve Zeus’un birincil uygulayıcısı olur. Yunan Mitolojisinde insanlara ateşi armağan ettiği için Zeus tarafından cezalandırılan Prometheus’u zincirlemesiyle bilinen Kratos, God of War’da bu durumun tam tersi şekilde Prometheus’u zincirlerinden kurtaran bir karakterdir ki bu durum oyundan tanıdığımız ile mitolojide yer alan Kratos’un bambaşka karakterler olduğunu bir kez daha gözler önüne seriyor.

God of War Kratos

Mitolojik kıyaslama Kratos değil de Yunan Mitolojisinin oyuncuya yansıtılması açısından yapıldığında ise GoW oyunlarının her biri çok iyi iş çıkarmakta. Tanrıların kişilikleri ve Mitolojik Yunanistan imajının oyunda görsel ögeler ile anlatımı çok etkileyici. Ayrıca belirtmeliyim ki Yunan Mitolojisi’ndeki Kratos daha sonra Yunan diyarlarını terk eden biri değil; yani 2018’de çıkan ve serinin çehresini değiştiren GoW’da gördüğümüz yaşlı Kratos tamamen kurgudan ibaret.

Gerçek ile kurgu karakter arasındaki kopukluğa rağmen God of War serisi mitolojiyi ve mitolojik karakterleri, bir intikam yolculuğu üzerinden çok güzel anlatıyor. God of War oyunlarından belki Kratos’u yanlış öğrenebilirsiniz, fakat piyasada Yunan Mitolojisini deneyim edebileceğiniz uzun soluklu bir macera için yapılacak en iyi ve doğru seçimlerin başını God of War serisi çekiyor demek de yanlış olmaz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir