League of Legends Rank Sistemi LoL Rankları

League of Legends, 27 Ekim 2009 yılında çıkış yapmış ve dünya çapında en çok oynanan oyunlardan biri olmaktadır. Oyunun en çok keyif veren yani rekabete dayalı bir rank sistemi bulunmasıdır. LoL ranklar oyuncuları için bir hırs meselesi olabiliyor. Bu yazımızda sizlere LoL rank sisteminden bahsedeceğiz. Yazımızı okuduktan sonra lol rank sistemi hakkında yeterince bilgiye sahip olacaksınız.

League of Legends Dereceli Oyun oynamak için ne gerekli?

Oyunun dereceli moduna girebilmeniz için hesabınızın öncelikle 30. seviye olması gerek. Bu şartın koyulması yeni oyuncuların oynayacağı rolü, koridoru belirlemesi ve oyunu öğrenmesini sağlamaktır. Eğer 30 seviye olduysanız ve 20 şampiyona sahipseniz dereceli oyuna girip ilk rankınızın belli olması için oyun oynayabiliyorsunuz.

İlk 10 Oyun ve Yerleştirme

Oyunda ilk 10 dereceli oyununuza göre bir lige yerleşiyorsunuz. Bununla birlikte her sezon sonunda ligler sıfırlandığı için her sezon bu ilk 10 dereceli oyunu tekrar oynamanız gerekmekte. İlk 10 maçınızdaki oynayışınıza göre sırasıyla DemirBronzGümüşAltınPlatinElmas liglerinden birine yerleşiyorsunuz ve daha üst ligler olan Ustalık, Üstatlık ve Şampiyonluk liglerine doğru yükselmeye çalışıyorsunuz. Bunun yanı sıra Demir, Bronz, Gümüş, Altın, Platin ve Elmas liglerinin I-IV dereceleri arasında da yükselme mücadelesi veriyorsunuz.

LoL Rank Sistemi

Lig Puanı ve MMR Sistemi

LoL Rank Sistemi maç sonunda kazanıp kaybetmenize göre verilen – veya + lig puanı(lp) mantığı üzerine kuruludur. Yani kazandığınızda lig puanı + puan olarak, kaybettiğinizde ise – puan ile değerlendiriliyorsunuz. Kademeleri atlayıp liglerde yükselmek için 100 lig puanına ulaşıp “seri maçlarınızı oynamanız gerekiyor. Peki lig puanı neye göre hesaplanıyor?

Oyuncuların elo olarak tabir ettiği  MMR yani (match making rating) sistemi, oyun sonunda ne kadar lig puanı kazanacağınızı ya da ne kadar lig puanı kaybedebileceğinizi belirleyen sistemdir. Bu sistem League of Legends Rank Sistemi için temel işlemi görüyor. Oyunlarda galibiyet yüzdeniz, skora katkılarınız ile şekillenen bir puan sistemidir. Daha çok dört basamaklı bir sayıyla ifade edilen puanınıza göre dereceli oyunlarınızın sonunda lig puanınıza olan etki değişim gösteriyor. Örneğin MMR‘ı düşük olan oyuncu oyunu kazanırsa daha az lig puanı kazanıyor ve kaybederse daha fazla lig puanı kaybediyor. Bu yüzden oyun içerisinde kazanmak dışında oyuna katkı vermeniz ve oyundaki temel şeyleri doğru yapmanız gerekiyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir