Call of Duty: Black Ops Cold War (hikaye modu)

Call of Duty hiç şüphesiz oyun dünyasını etkileyen oyun serilerinden birisi. Hatta yalnızca oyun dünyasını da etkilemiyor, bize göre bir çok filme ve diziye de konu oluyor , kültür endüstrisinin ne kadar etkin bir siyasi enstrüman olabileceğini gözler önüne seriyor. Pek çok askeri filme konu olan serimiz, bunu kendi yorumuyla aktardı ve bazen bu yorum sınırları zorlayan bir hal almaya başladı. Ölüm Otoyolu veya Otoyol Katliamı olarak bilinen saldırıyı yapan ABD iken bunu da Rusya’ya ihale etmeleri gibi örneklerle tarihi yeniden yazmak gibi bir misyon üstlendiğini söylemek mümkün.

COD-COLD WAR

Oyunun tanıtımlarından da gördüğümüz kadarıyla bu seferki baş düşmanımız Perseus. Oyunun başında, rehin alınan ABD’liler ile ilgili bilgi almak üzere bir operasyona çıkan ekibimiz, Perseus’un büyük bir saldırıya hazırlandığıyla bir istihbarata ulaşır. 13 yıldır haber alınmayan Perseus bir kez daha saklandığı yerden çıkarak avrupayı planlarıyla titretmeye geliyor. Bize düşen de her oyunda olduğu gibi bu planların durdurmak. Böyle önemli bir görev söz konusu olunca, akla gelen ilk ekip de Black Ops ekibimiz oluyor haliyle.

COD-BLACK OPS

Ekibimizin bir kısmı önceki oyunlardan bildiğimiz isimler. Tanıtımlardan beri merak ettiğimiz Russell Adler, ekibin eski toprak kurt ajanı, akılda yer eden bir karakter. yaşlı kurt ajanımız dışında yeni karakterlerle ise, muhtemelen fazla vakit geçiremediğimiz için olsa gerek, bir bağ kurmakta zorlanıyoruz. Zaten bunlardan birisinin de bir görev esnasında harcanması, üzerine o kadar durulmadığının bir göstergesi olarak değerlendirilebilir.

COD-MODERN WARFARE

Esas üzerinde durmamız gerekense oyunun büyük bölümünde yönettiğimiz, yani ana karakterimiz Bell. Adını belirleyebildiğimiz, istersek hazır geçmişli şablonlarından birisini seçip geçmişine de karar verebildiğimiz, hatta özellikler seçtiğimiz bir karakterimiz var ki CoD serisi için bence iyi bir hamle bu. Önceki oyunlarda da sevdiğimiz, beğendiğimiz karakterler her zaman oldu örneğin ghost gibi ama böyle bir karakter oluşturma imkânı verilmesi ve bazı özellikler belirleyerek oynanışta birazcık da olsa değişiklikler sunulması. O karakterin oyuna dahil edilme şekli de hikaye içerisindeki rolü de yerli yerinde.

COD-WAR ZONE

Hikâyeye tekrar dönecek olursak, Perseus’un yıllar sonra çıkıp suikaste veya saldırıya hazırlandığını öğrendikten sonra, kendisini yakalamak ve planlarını engellemek için bol aksiyonlu macera başlıyor. Finale giderken karşılaştığımız küçük twist daha önce gördüklerimize benzer cinsten ve orada sunulan tercih de bizi en azından o noktadan sonraki farklı sonları görmek için tekrar oynamaya itebilecek bir detay olmuş. Oyunun senaryosu, Hollywood filmi tadında. Yani istenilen o muhteşem ters köşeyi yine yapmıyor olabilir, oyuncuyu çok şaşırtmıyor. Ama Soğuk Savaş dönemine ilginiz varsa, burada karşılaşacağınız veya yakalayacağınız detaylar sizi oyuna bağlar ve heyecanlanmanızı sağlayabilir.

Yenilenen CoD…

Oyundaki yeniliklerden birisi yukarıda da bahsettiğimiz üzere karakterimizin özelliklerini seçebilmek. Bunun dışında diyaloglarının gidişatı için de seçim yapabiliyoruz. Diyalogların gidişatını ve oyunun son ekranını etkileyen seçimlerle karşı karşıya kalıyoruz. Ayrıca görevleri yapmak için alternatif yollar var ki bence güzel bir özellik olmuş, bir görevi bir kaç defa oynayıp farklı yolları deneyebiliyorsunuz. Bu detaylar oyunun tekrar oynanabilirliğini artırıyor. Bir de artık oyun dünyasının olmaz ve olmazı yan görevlerimiz mevcut, düşmanın eline düşmüş bir elemanı kurtarmak veya sen deşifre oldun diyerek kafasına sıkmak mümkün.

COD-STRİKE TEAM

Oyunun yeniliklerinden birisi de görev panomuza eklenen yan görevler. İsteğe bağlı olarak yaptığımız 2 görev için, öncelikle diğer görevlerde bazı ipuçlarını bulmamız gerekiyor, bunun sonucunda bulmacayı çözmeniz lazım. Fakat bu bulmaca olayı kafanızı karıştırmasın bulmacayı tam çözmeden de yine maceranın girebiliyoruz. Ama bu durumda hata yapma veya görevi olması gerektiği şekliyle tamamlayamama ihtimaliniz de artırıyor. Bunlar ana senaryoda ilerlemenize engellemiyor; bu görevleri yapıp yapmadığınıza oyunun sonunda göreceğiniz bitiş ekranında bazı değişiklikler oluyor sadece. Hem oyunun çok kısa olması nedeniyle biraz daha oyalanmış olursunuz, hem de bu kısımlar zevkli. Özellikle bulmacalara kafa yormak, şifreleri çözmek eğlenceli oluyor; sizi Soğuk Savaş atmosferine sokan detaylar bunlar. Ama senaryonun kısa olması bizim oyuncular için büyük bir eksi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir