RTX Nedir? Rtx Teknolojisi Ne İşe Yarar?

RTX teknolojisi çıktığı günden beri, oyun sektörünün en önemli teknolojik gelişmeleri arasında baş sırada yer alıyor. Peki, RTX Nedir? Grafiklerde yer alan gölgelerin ve ışıkların özel yöntemler ile render işleminden geçerek daha gerçekçi görüntüleri sunmasını sağlayan teknolojidir.

RTX, gerçek bir fiziki obje ile ışığın birleşmesi anında oluşan görüntüye odaklanmaktadır. Kısacası, ışık ve gölgeler gerçekte gördüğümüze benzer yansıtılmaktadır. Nesneler üzerine odaklanması sayesinde, oyun ve film alanlarında, aşırı gerçekçi görüntüyü oyunculara sunabilmektedir.

RTX teknolojisi daha önce kimsenin hayalini bile kuramadığı render metotları kullandığı için, teknoloji sektöründe inanılmaz bir devrin kapısını aralamıştır.

RTX Teknolojisi Nedir?

RTX, ışığın nesneler ile etkileşime girmesini, doğal biçimde yansıtmaktadır. Yani, ışık nesneler ile etkileşime girerken doğal görünümünü kaybetmeden, gerçekçi bir şekilde yansıma yapabilir. RTX teknolojisi nedir? Yansıma, saçılma, dağılma, kırılma ve benzeri gerçek hayattaki olayları da ekranlarımıza taşıyan teknolojidir.

RTX’in açılımı “Ray Tracing” olarak geçmektedir. Sektörün önde gelen yüksek kaliteye sahip oyunları, ray tracing teknolojisini desteklemektedir.

RTX’in maliyeti ise oldukça yüksektir. Üst düzey enerji tüketimi gerektiren RTX, yalnızca oyun sektöründe değil, film sektöründe de adından sık sık söz ettirmeyi başarmıştır.

RTX teknolojisi istediği yoğun performanstan dolayı, oyunlarda yaklaşık olarak %30’luk bir kare hız düşüşü (FPS düşüşü) yaşatmaktadır. Bu oran ise 1 FPS’i bile önemseyen oyuncular için oldukça kötü bir değer.

DLSS Teknoloji hakkında yazımız için buraya tıklayabilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir